Büyük Mersin

Mersin’de karantinayı ihlal edenler yurtlara alınacak
946 views
13 Eylül 2020 - 14:31

İçişleri Bakanlığı genelgesine göre evde izolasyon koşullarını ihlal eden kişiler, karantina süreçlerini yurt ve pansiyonlarda tamamlayacak. Bakanlık, koronavirus tanısı konan ancak izolasyon koşullarına uymayarak risk oluşturan kişilere ilişkin genelgeyi 81 il valiliğine gönderdi.

Mersin İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 11/09/2020 tarihinde saat 15:00’da Mersin Vali Yardımcısı İbrahim Küçük başkanlığında; İçişleri Bakanlığının 11.09.2020 tarih ve 14810 sayılı “Yurt ve Pansiyonlarda İzolasyon” konulu Genelgeleri doğrultusunda gerekli kararları almak üzere olağanüstü toplandı.

Bu çerçevede Mersin genelinde uygulanmak üzere alınan kararlar şöyle:

 1. İzolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan geçici nitelikte yerlerde konaklayan kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek/tamamlatmak üzere Valiliğimizce yurt/pansiyon gibi yerler belirlenmiştir.
 2. İlgili Bakanlıklarca Valiliğimize tahsis edilecek yurtlar veya pansiyonlar aşağıdaki görev paylaşımına göre çalışacaktır.
 • Yurt veya pansiyonların yönetimi Vali tarafından görevlendirilen bir mülki idare amirinin genel koordinasyonunda mevcut yöneticilerle sağlanacaktır.
 • Valiliğimiz tarafından gerekirse diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da personel görevlendirilmesi yapılarak bu yurt veya pansiyonların personel ihtiyacı karşılanacaktır.
 • Yurt veya pansiyonların her türlü temizlik hizmetleri ve diğer lojistik ihtiyaçları AFAD tarafından karşılanacaktır.
 • Yurt veya pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişiler ile görevlendirilen personelin beslenme ihtiyaçları AFAD koordinasyonunda Kızılay tarafından karşılanacaktır.
 • Yurt veya pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişilerin sağlık durumlarını gözlemlemek, tıbben gerekli durumlarda sağlık kuruluşlarına sevkini koordine etmek ve görevlendirilen personelin salgınla mücadelede belirlenen tedbirlere uygun
  çalışmasını sağlamak üzere yeterli sağlık personeli Valiliğimizce görevlendirilecektir.
 • Yurt veya pansiyonlara ziyaretçi kabul edilmeyecektir.
 • 24 saat esasına göre kesintisiz sürdürülecek olan güvenlik önlemleri mülki idare amirinin gözetiminde yeteri kadar güvenlik/kolluk personeli ile sağlanacaktır.
 1. Hakkında evde/ikametinde izolasyon kararı verilmiş olmakla birlikte geçici ve mevsimlik işlerde çalışan tarım ve inşaat işçileri ile değişik sebeplerden ötürü izolasyon sürecini geçirecek uygun bir meskeni olmayan kişiler;
 • Valiliklerce kendilerine tahsis edilen yurtlara veya pansiyonlara yerleştirilecek ve izolasyon süresi burada tamamlatılacaktır.
 • Bu kişilerin izolasyon süresince tahakkuk edecek iaşe ve ibate bedeli Valiliğimizce karşılanacaktır.
 1. Evde izolasyonda olması gerekirken yapılan denetimler sonucunda konutlarını terk etmek başta olmak üzere değişik şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket eden kişiler;
 • Haklarında ilgili Genelgeler ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulumuzun kararları çerçevesinde gerekli idari işlemler yapılacak ve TCK 195 nci maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacaktır.
 • Ayrıca Valiliğimizce izolasyon sürecini tamamlatmak üzere yurtlara veya pansiyonlara sevk edilerek zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır.
  Kaymakamlarımız başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yetkililerince konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede
  eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi, aykırılığın
  durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususu;
  İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu üyelerinin oy birliğiyle kabul edilmiştir

© Copyright 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.