Büyük Mersin

Adamkayalar, tahrip ediliyor!

Adamkayalar, tahrip ediliyor!
143 views
05 Ağustos 2020 - 10:06

Erdemli’de Şeytan Deresi Vadisinde bulunan, dünyada eşine rastlanmayan arkeolojik miras olan Adamkayalar, tahrip ediliyor. Hak ettiği ilgi ve korumayı bulamayan Adamkayalar, acilen önlem alınmayı bekliyor. Yavaş yavaş parçalanmaya başlayan Adamkayalar’a yerel yönetimle birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı sahip çıkmazsa, tarihi eser yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

TAHRİP GÖREREK PARÇALANIYOR

Mersin’in en önemli mirasları arasında yer alan Adamkayalar, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Adamkayalar’ın mezar kabartmaları tahrip görerek parçalanıyor. Konu hakkında açıklama yapan Kültürel ve Doğal Miras İzleme Platformu Yöneticisi Arkeolog Nezih Başgelen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çağrıda bulunarak Adamkayalar’ın, Unesco kriterlerine uygun bir arkeolojik park halinde düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

ASANSÖR PROJESİ DE GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

“Adamkayalar, 1981 yılında Bonn Üniversitesinden W.G. Klein tarafından belgelenmiş ve 1989 yılında Serra Durugönül tarafından doktora çalışması çerçevesinde ayrıntılı olarak bilim dünyasına tanıtılmıştır” diyen Nezih Başgeler, “Benim de 1980’li yıllarda Tarsus Donuktaş kazısında çalışırken pek çok kez gidip görme imkanı bulduğum bu kaya kabartmaları yapıldıkları dönem açısından oldukça değerli eserlerdir. Adamkayalar’ın son yıllarda maruz kaldığı defineci tahribatı ise bu eşsiz eserlere çok büyük zararlar vermiştir. Sağlam kalan diğer kabartmaların tahribinin önlenmesi için bir an önce buraya foto-kapanlar kurularak alanın titizlikle izlenmesi gerekmektedir. Adamkayalar gibi arkeolojik açıdan eşsiz böyle bir değerin peyzaj değerlerine zarar verebilecek Cennet Obruğundaki gibi bir asansör yapılma projesinin titizlikle gözden geçirilmesini Kültür ve Turizm Bakanı’mızın dikkatine arz ederiz. Ülkemizin bu önemli Helenistik dönem kaya kabartmalarının vakit geçirmeden Unesco kriterlerine uygun arkeolojik bir park halinde düzenlenmesini diliyoruz” dedi.

Buyukmersin.com ÖZEL – Ahmet Sütcü

© Copyrigth 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.