Büyük Mersin

Altın için son fırsat

Altın için son fırsat
418 views
20 Eylül 2021 - 19:14

Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın alımı için tarih verdi. Altın’daki yükselişin süreceğini belirten Memiş, “alım için son fırsat” dedi.

Geçtiğimiz hafta 1745 dolar seviyesine kadar gerileyen Ons Altın, 1753 dolar seviyesine çıkarak yeniden toparlandı. Ons altında yaşanan düşüşün etkisiyle 477 lira seviyesine kadar gerileyen Gram Altın ise 478-488 lira bandına sıkıştı.

İSLAM MEMİŞ BEKLENTİLERİNİ AÇIKLADI

Piyasalar bu hafta ABD Merkez Bankası’ndan (FED) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan (TCMB) gelecek faiz kararına odaklanırken, Altın Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten dikkat çeken yorum geldi. Memiş, orta-uzun vadeli beklentilerini açıkladı.

Fed baskısı ile altın fiyatlarında yükselişin sınırlı kaldığını belirten İslam Memiş, “Ons altın tarafında 1835 dolar seviyeleri geçilemiyor. Sebep burada varlık alımlarının azaltılması süreci. Piyasalar bu varlık azaltım sürecini fiyatlamasına rağmen yine de bu baskılanmanın sürdüğünü söyleyebiliriz” dedi.

ALTIN VE DOLAR ŞAŞIRTTI

Altın fiyatları için Ağustos ve Eylül fiyatlarının yatay bir bant hareketine sıkıştığını söyleyen Memiş, ABD’de açıklanan enflasyon verisiyle aylık bazda gerileme yaşandığını vurguladı. Memiş, “Geçtiğimiz gün ABD’de gelen olumlu verilerinin etkisiyle ons tarafında 50 dolar gram altın tarafında ise 10 liralık bir geri çekilme gördük. Normalde doların değer kazanması altın fiyatlarının geri gelmesi beklenirken tam tersi bir hareket gördük. Yani ons altın tarafında hızlı bir toparlanma, dolar tarafında ise gerileme gördük. Burada altın için tuzak bir yükseliş vardı. Daha sonra ABD’de gelen olumlu verilerin etkisiyle ons tarafında sert düşüş gözlemledik. ETF’lerde açığa satışlar da çok dikkat çekiciydi” ifadelerini kullandı.

EYLÜL AYI BİR SON OLACAK

Altın fiyatları için hem enflasyon tarafı hem de Fed toplantısının öne çıktığını belirten uzman isim, “Ons altın için 1765 dolar seviyesi kritik. Bu seviyenin altında 1721 dolar seviyesine kadar gerileme görebiliriz. Yani satış baskısı devam edebilir. Ancak Eylül ayındaki bu sert satışların 2021 yılı bazında son satışlar olduğunu düşünüyorum. Altın tarafında Eylül ayındaki düşüşler bence yılın son düşüşleri olacak. 2021 yılı son çeyreğinde altın yükseliş yönünde yoluna devam edebilir” dedi.

3 KRİTİK MADDE

Altın fiyatları için 3 kritik maddeye işaret eden Memiş, ” Çin tarafında emlak sektöründe domino etkisi yaratabilecek borç riski dünyaya yansıyabilir. Avrupa tarafında enerji sektöründe sıkıntılar yaşanma algısı arttı. Dünyadaki bazı bankalar kasa kiralama hizmetini iptal edecek. Elinde dolar tutan veya ons altında düşüş bekleyen yatırımcılar orta ve uzun vadeli düşünerek hareket etmeli. Bence düşüş ihtimali zayıfladı. Çünkü varlık alımları ve faiz artırımları ile alakalı birçok soru işareti var. Enflasyon riski küresel düzeyde artmaya devam ediyor. Bu durumda değerli metallerin güvenli liman özelliğinden dolayı öne çıkmasına neden olabilir diye tahmin ediyorum” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © Copyright 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.