Büyük Mersin

Yarım litre yağlar raflardaki yerini aldı!

Yarım litre yağlar raflardaki yerini aldı!
141 views
25 Şubat 2021 - 10:02

Fiyatlar aşağı çekilemeyince ambalajlar küçülüyor. 5 litre yerine 4 litrelik yağların andından, şimdi de 0,5 litrelik yağlar raflardaki yerini aldı.

Ekonomik kriz nedeniyle ay sonunu getiremeyen vatandaş, son bir yılda rekor zam gören sıvı yağı evine götüremez oldu. Yağ fiyatları aşağı çekilmeyince alım gücü düşen vatandaşa yönelik firmalar ambalaj küçültmeye gitti. 5 litrelik yağlar 4 litreye düşerken artık 1 litre yenine  0,5 litrelik yağlar da satışa sunuldu.

0,5 LİTRELİK SIVI YAĞLARA RAĞBET GİDEREK ARTIYOR

Türkiye’de hane halkının alım gücünün düşmesi ve tarımdaki yanlış politikalar nedeniyle son yıllarda hiç olmadığı kadar zamlanan sıvı yağ sorunu bir türlü çözülemiyor. Mutfaklarımızın olmazsa olmazı sıvı yağ fiyatlarındaki artışın önü alınamayınca vatandaş ,çareyi gramajı az sıvı yağlarda buldu. Geçtiğimiz hafta gündeme gelen bakkallardaki “bardağı 2 TL’ye sıvıyağ” uygulamasından sonra şimdi de marketlerde 0,5 litrelik sıvı yağlara rağbet giderek artıyor.

ARTIŞIN ANA NEDENİ İTHAL AYÇİÇEĞİ

Sıvı yağ fiyatlarındaki artışın en büyük nedeni, üretim maliyetine karşın devlet desteğinin yeterince olmamasından dolayı çiftçinin üretim tercihi olmaktan çıkması ve ithal edilen yağ.

Türkiye, ayçiçeği ithalatında dünya lideri! Ayçiçeği yetiştiriciliğine elverişli olan ülkemizde izlenen yanlış tarım politikaları nedeniyle sıvı yağda Rusya ve Balkan ülkelerine bağımlı hale geldik. Yağ fiyatlarıyla ilgili ciddi krizin yaşandığı ülkemizde 2019 yılında ayçiçeği ithalatı 1 milyon 136 bin ton olmuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © Copyright 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.