Büyük Mersin

Bu işin şakası yok…!

Bu işin şakası yok…!
Volkan Toslak
Volkan Toslak( volkantoslakk@gmail.com )
511 views
02 Nisan 2020 - 11:27

Buyukmersin.com Genel Yayın Yönetmeni Volkan Toslak’ın ‘bu işin şakası yok…!’ adlı köşe yazısı sizlerle…

Dünya’nın başına dert olan Covid 19 (Koronavirüs) nedeniyle Türkiye’de toplam 277 kişi hayatını kaybetti. Açıklanan rakamlara göre; ilk üçte yer alan iller İstanbul 8.852, İzmir 853, Ankara 712 olarak açıklandı. Mersin’i çokça tercih eden ve yakın olan Ankara’da 712, Adana’da 197, Osmaniye’de 31, Konya’da 584, Gaziantep’te 37, Şanlıurfa’da 33, Kilis’te 16, Hatay’da 22 kişinin korona virüsüne yakalandığı açıklandı.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından açıklanan sayılara göre Mersin’de 9 vaka bulunuyor. Bu vakalarda Entübe olan yok. Yoğun bakım ünitesinde tedavileri sürecek olan hastaların bundan sonraki seyri ise göstereceği reaksiyonlara bağlı olarak tedavileri devam edecek.

Buraya kadar durum normal. Ancak asıl sorun yaz aylarında Mersin’i tercih eden yerli turist diye tabir edilen ve Ankara, Adana, Osmaniye, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Hatay gibi illerden akış olması sıkıntıyı arttırıyor.

Nitekim memleketim Anamur bu konuda ses yükseltmeye başladı. Anamur’da yaz aylarında nüfusun iki katına çıkması normal. Ancak koronovirüs salgının ardından okullar tatile girmeden yazlıkların dolması ciddi bir tehlike arz ediyor. Anamur’da yaşayan hemşerilerim bu durumdan oldukça rahatsız.

Mersin’de vaka sayısının az olduğunu duyan yazlıkçıların Mersine akın etmesi korkusu kentte yaşayanları da tedirgin ediyor. Bu konuda mutlak suretle önlem alınması gerekiyor. Bunun için Mersin Valisi Ali İhsan Su, Emniyet yetkililerine büyük sorumluluk düşüyor.

Şehir giriş çıkışlarında özel araçla kente gelecek yazlıkçı vatandaşların hem kontrollerinin yapılması hem de şehre alınmaması konusunda ciddi bir çalışma yapmaları gerekiyor.

Bizler buyukmersin.com olarak ‘Mersinlileri bekleyen büyük tehlike’ başlıklı haberimizle bu konuda yetkilileri göreve davet ettik. Umarım en kısa sürede bu önlem alınır ve Mersinliler biraz da olsa rahatlar. Çünkü bu işin şakası yok.

Evinde kalmaya devam et Mersin. Bu sayı daha da artmasın ki yaz aylarını karşılayacağımız şu günlerde rahat bir nefes alalım…

© Copyrigth 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.