Büyük Mersin

Kademeli normalleşme başlıyor

Kademeli normalleşme başlıyor
335 views
31 Mayıs 2021 - 20:51

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde saat 16:00’da başlayan toplantı yaklaşık 3 saat 40 dakika sürdü. Toplantıda Covid-19 ile mücadele ve 1 Haziran’dan itibaren uygulamaya konulması beklenen kademeli “normalleşme” planı da görüşüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ardından basına açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Sıkılaştırma tedbirlerinin bir kısmının yerini 17 Mayıs itibariyle kademeli normalleşme adımları almıştır. Aradan geçen 2 haftalık sürede ve ölüm sayılarındaki azalmanın hedeflediğimiz oranda değilse bile önemli ölçüde azalmış olması tedbirlerin amacına ulaştığını gösteriyor. Bugün kabine toplantımızda yarından itibaren devreye girecek kademeli normalleşmenin yeni adımları ile ilgili istişarelerimizi gerçekleştirdik” dedi. 
 
Erdoğan, yarından itibaren yürürlüğe girecek kademeli normalleşmeye ilişkin aldıkları kararları şöyle sıraladı:

– Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları, akşam 22:00 ile sabah 05:00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. Cumartesi 22:00 ile pazartesi sabah 05:00 arasında uygulanacaktır.  

– Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

– Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir.

– Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecektir.

– Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00’e kadar paket servisini sürdürebilecektir.

– Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.

– Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecek.

– Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır.

– Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir.

– Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir.

© Copyright 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.