Büyük Mersin

Adana-Mersin tren seferleri ne zaman başlayacak?

Adana-Mersin tren seferleri ne zaman başlayacak?
493 views
28 Ağustos 2020 - 8:09

Günde binlerce insanın kullandığı Mersin-Adana Tren Seferleri’nin ‘ne zaman başlatılacağı’ merak konusu oldu. Konuyu meclise taşıyan Vekil Baki Şimşek, tren seferlerinin başlatılması gerektiğini açıklarken Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen ise kurallara uyularak seferlerin başlatılabileceğini söyledi

Tüm dünyada etkili olan ve ülkemizde de etkisini sıkça hissettiren Kovid-19 virüsünden dolayı 28 Mart tarihinden itibaren Mersin-Adana tren seferleri iptal edildi. Kabinenin aldığı normalleşme kararlarının içerisinde İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Konya illeri arasında kullanılan Yüksek Hızlı Tren Seferleri yer alarak başlatılırken Mersin-Adana tren seferlerine ilişkin bir paket yer almadı. Günlük olarak Mersin-Adana tren seferlerini kullanan 100 bine yakın insan, Ulaştırma Bakanlığı’nın açıklayacağı kararı merakla bekliyor.

 “ACİLEN SEFERLER BAŞLATILMALIDIR”

MHP’li Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Mersin-Adana arası tren seferlerini meclise taşıdı. Koronavirüs nedeniyle iptal edilen Adana-Mersin arası tren seferlerinin, mağduriyet yaşanmaması adına yeniden başlatılması gerektiğine değinen Baki Şimşek, Ulaştırma Bakanına çağrıda bulunarak ; “ Tren seferleri acilen başlatılmalıdır” dedi. Milletvekili Şimşek konuşmasının devamında;” Çağrım Ulaştırma Bakanınadır. Adana-Tarsus-Mersin arası tren seferleri koronavirüs sebebiyle iptal edilmiştir. Şu anda gevşetilen tedbirler kapsamında Adana-Tarsus-Mersin arası tren seferlerinin yeniden başlatılmasını talep etmekteyiz. Adana-Tarsus-Mersin arasında her gün 100 bine yakın insan işleri sebebiyle günü birlik gidiş geliş yapmak mecburiyetinde kalıyorlar ve şu anda büyük zorluklar çekiyorlar. En kısa süre içerisinde Adana-Mersin arası tren seferlerinin başlatılmasını talep ediyor, saygılar sunuyorum” sözlerini kullandı.

 “GEREKLİ ÖNLEMLER ALINIRSA BAŞLATILABİLİR”

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen ise Güney Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Mersin-Adana arası tren seferlerinin gerekli önlemler alınarak başlatılabileceğini belirtti. Antmen, “Şu anda Mersin’den Adana’ya binlerce insan günlük iş için gidiyor. Adana’dan Mersin’e ise binlerce insan iş için geliyor. Adana-Mersin arası minibüs ve otobüs seferleri mevcut. Sadece tren seferleri mevcut değil. Tren seferlerinin başlatılmaması gerektiğini söylesek doğru olmaz. Tren seferleri başlatılabilir. Pandemi dönemindeki otobüs seferlerindeki gibi önlemler alınabilir. Örneğin birer koltuk arayla oturulabilir. Gerekli önlemler alınarak tren seferlerinin başlatılmasının uygun olabileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’ndan (TCDD) edinilen bilgiye göre Mersin-Adana arası tren seferlerinin başlatılmasının Temmuz ayına sarkabileceği ifade edilmişti. Ağustos ayı olmasına rağmen Adana-Mersin arası tren seferleri hala başlamadı.

© Copyrigth 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.