Büyük Mersin

Uğurlu’dan tüp bebek açıklaması!
907 views
24 Haziran 2019 - 17:01

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evin Nil Uğurlu, kısırlık sürecini ve tüp bebek tedavisiyle ilgili açıklamalarda bulunarak halkı bilgilendirdi. Kısırlık teşhisini nasıl koyduklarını belirten Uğurlu, “ 35 yaşın altında 1 yıl, üzerinde ise 6 ay düzenli beraberliğe rağmen gebe kalamama durumunda İnfertilite yani kısırlık tanısını koyuyoruz” dedi

UĞURLU İNFERTİLİTENİN NEDENLERİNİ AÇIKLADI
Kısırlığın nedenlerini açıklayan Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evin Nil Uğurlu, “Kadına ait infertilite nedenleri; ileri yaş ve düşük yumurtalık rezervi, tüplerin tıkanık olması, yumurtlama problemleri. Erkeğe ait nedenler sperm sayı, hareketlilik ve morfolojik bozuklukları. Açıklanamayan infertilite ise tüm testlerin normal olduğu durumlardır” şeklinde görüş belirtti.

KISIRLIK İÇİN 4 TEMEL TEST
Kısırlığın nedenini ortaya koymak için 4 temel test yapıldığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evin Nil Uğurlu
“Adetin 2. veya 3. günü USG incelemesi, Adetin 2. veya 3. günü hormon tahlilleri, Adet bitimden sonraki 2-3 gün içinde rahim filmi, 3 günlük cinsel perhiz sonrası baba adayına sperm analizi yapılması. Bu testlerin sonuçlarına göre infertilite nedenini ortaya koyabilirsek ona göre tedavi planlıyoruz. Ama yaklaşık %15 hastada tetkikler normal çıkıyor ve “açıklanamayan İnfertilite “ tanısı koyuyoruz” sözlerini kullandı.

TEDAVİDE NELER YAPILIYOR?

Tedaviyi açıklayan Op. Dr. Evin Nil Uğurlu, “Tedavide infertilite nedenine, hastanın yaşına ve önceki tedavilere göre yumurtlama tedavisi, aşılama, tüp bebek ve mikroenjeksiyon tedavileri, tedavi öncesi genetik testlerin uygulanması gibi seçenekler mevcuttur. Erkeğe ait infertilitede, problemin derecesine göre hafif düzeylerdeki bozukluklarda aşılama tedavisi, ileri seviyedelerde tüp bebek, daha da ciddi seviyelerdeki problemlerde ise tüp bebek ve ICSI (yani spermin laboratuvar ortamında direk olarak yumurta hücresine enjekte edilmesi) tedavileri uygulanmaktadır. Eğer menide sperme rastlanamazsa cerrahi girişimle üreme kanallarından sperm alınması gerekebilir. Kadınlarda ise; İleri kadın yaşı veya over rezervlerinin azaldığı durumlarda tüp bebek tedavisi tercih edilmektedir. Yumurtlama probleminde ise ilk olarak yumurtlama tedavisi tercih ediyoruz. Hap veya iğne tedavileri ile yumurtalıkları uyarıp, sonra çatlatma iğnesi ile ovulasyonu (yumurtlama ) tetikliyor ve ya zamanlı ilişki öneriyor, ya da aşılamayı da tedaviye ekliyoruz. Tüplerde tıkanıklık varsa ya mikrocerrahi teknikleri ile tüpleri açıyor, ya da tüp bebek tedavisi uyguluyoruz.Açıklanamayan infertilitede ise önce yumurtlama tedavisi+aşılama, bununla sonuç alınamazsa tüp bebek tedavilerine geçiyoruz” açıklamasında bulundu.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NEDİR?

İnfertilite tedavisinde yumurtlama ve aşılamada sonuç alınamayınca tüp bebeğe başvurduklarını belirten Uğurlu, “Tüp bebek tedavisi çeşitli sebeplerle gebe kalamayan çiftlere veya bazı genetik hastalıkların taşıyıcısı çiftlerin sağlıklı bebek sahibi olabilmeleri için uygulanan bir dizi prosedürden oluşur.
Tedavi öncesi değerlendirmeler yapıldıktan sonra, kadına mevcut yumurtaları arttırmaya yönelik ilaç tedavisi verilir ve belli bir büyüklüğe ulaşınca bu yumurtalar vajinal yolla toplanır . Eşten alınan spermlerle laboratuvar ortamında döllenip kadının rahmine yerleştirilir.
Tüp bebekte başarı birçok faktöre bağlıdır. Ama en önemlisi kadının yaşıdır. O yüzden 1 yıl düzenli beraberliğe rağmen gebe kalamıyorsanız vakit geçirmeden hekiminize başvurun. Yaşınız 35’i geçtiyse 6 ay bekleyin.Ama adetleriniz düzensiz ise, 2-3 ayda bir adet oluyorsanız hiç beklemeyin” ifadelerini kullandı.

© Copyright 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.