Büyük Mersin

Anamur’da sorunları çözeceğiz!

Anamur’da sorunları çözeceğiz!
Volkan Toslak( volkantoslakk@gmail.com )
2.002 views
21 Mayıs 2020 - 2:03


Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, 14 aylık görev süresini ve Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde yaşanan borçlanma yetkisinin verilmemesi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kılınç, Anamur’da sorunları tespit ettiklerini söylerken çalışmalara tüm hızıyla devam ettiklerini açıkladı

Mersin’e 235 kilometre uzakta olan ve şehrin en batısında yer alan Anamur, günden güne büyüyor. Çilek ve muzun başkenti olan ilçede, Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde belediye başkanlık koltuğuna oturan Hidayet Kılınç, Buyukmersin.com Genel Yayın Yönetmeni Volkan Toslak’a özel açıklamalarda bulundu.
Başkan Kılınç, yaptığı ve yapacağı projeler hakkında bilgiler verirken, Anamur’un da problemlerini masaya yatırdı ve sorunları çözme adına projeleri ürettiklerinin altını çizdi.

“14 aylık belediye başkanıyım” diyerek sözlerine başlayan Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, “Anamur’un sıkıntıları belli. Biz bunları bilerek bu işe başladık. Yol problemini ilk çözelim dedik. Yüklenici firmaya vermeden maaliyeti düşürelim dedik. Yeni araçlar belediyemize kazandırdık. Asfalt şantiyemizi kurduk. Hibe yoluyla Anamur Belediyemiz’e kazandırdık. Anamur’un yol sorununu çözmeye niyetliyiz. Çünkü yol medeniyettir. Anamur bir tarım ilçesidir. Ürettiği ürünler tarladan merkeze gelinceye kadar çok fazla yıpranmaktadır.1.kalite ürün yolda 3.kaliteye düşüyor. Bunu çözmek için bu yola çıktık. Her sene hedefimiz 100 kilometre asfaltlama çalışması yapmaktı. 50 yıldır yol çalışması yapılmayan köylerimiz vardı. Geçen yıl açılması gereken yolları açtık. İlk hedefimiz yoldu. Bizler bunu başardığımızı düşünüyoruz.Anamur’un bir sahil plajı yok. Bozdoğan’dan Ören bölgesine kadar 18 kilometrelik bir sahil bandı var. Ama denize girebilecek bir halk plajı yok. Bu Anamur’un çok büyük bir eksikliği. Geçen yıl başlamıştık. Caretta caretta diyerek istismar ettiler. Ben inancı olan bir insanım. Doğadaki her canlının yaşamasını istiyorum. Bu sene izin aldık. 4 bin 600 metrekarelik alan için izin aldık. Sahil projemizi başlatacağız. 1 senede tamamlayamayız. Çünkü maliyeti 30 milyon TL. Bizim bütçemiz 57 milyon TL. 3 sene içinde tamamlamayı düşünüyoruz” dedi.


“ANAMUR’UN EN ÖNEMLİ DÖRT SORUNUNU AÇIKLADI”


Anamur’un en önemli dört probleminin olduğunu açıklayan Başkan Hidayet Kılınç, “Anamur’un en önemli dört problemi var. İçmesuyu, yol, sahil projesi ve doğalgaz. Birçok problemimiz var. Onların da üstüne gideceğiz. Lakin en büyük ve en önemli 4 problemimiz var. Yol, sahil projesi ve doğalgaz bizim elimizde. Lakin içmesuyu bizim elimizde değil. Büyükşehir Belediyesi’nin elinde. Biz Hamit Tuna başkanımızın kazanacağını düşünerek güzel bir proje hazırlamıştık. Büyükşehir ile ortak yaparız diye düşünmüştük. Vahap Seçer beyi sürekli bu konuda sıkıştırıyoruz. Onunda kendi öncelikleri var. Biz Mersin’e 235 kilometre uzaktayız. Merkezin projeleri takip etmesi çok zor. Büyükşehir yasasında değişiklikler olacağını düşünüyoruz. Eğer kendimizin kontrolünde olursa su sorununu çözeceğiz. Doğalgaz, merkezi hükümette. Onu sık sık konuşuyoruz. Proje ihalesi bittikten sonra doğalgaz Anamur’a gelecek. Elimizdeki bütçede belli. Geçen ay 2 milyon 300 bin TL bütçe gelirken bu ay 1 milyon 184 bin TL geldi. Projelerimizi hız kesmeden sürdüreceğiz” sözlerini kullandı.


“BAŞKANDAN AVM MÜJDESİ”


Anamurlular’a Alışveriş Merkezi yapacaklarının müjdesini veren Hidayet Kılınç, “Alışveriş Merkezi açmak istiyoruz. Lakin şehrin içinde değil. Şehrin dışında açmak istiyoruz. Çünkü küçük esnafımızı zor duruma sokmak istemiyoruz. Cumartesi-Pazar Anamurlu, Alanya’ya gidiyor. Eğer Anamur’da AVM açarsak, Anamurlu parasını bizim burada harcar. Gazipaşa – Anamur yolunun bir an önce tamamlanmasını istiyoruz. 35 kilometrelik kısmı yapılmadı. Bunun için merkezi hükümetle konuşuyoruz. İhale tamamlandığı takdirde 1 ila 1.5 sene içerisinde yolun tamamlanacağını düşünüyorum. Gazipaşa şu anda bize 1-1 buçuk saat uzaklıkta. Bu yol tamamlandığı takdirde 30 ila 45 dakika arasına düşecek” şeklinde görüş belirtti.


“VAHAP SEÇER TAMAMEN BOCALADI”


Mersin’de son günlerde en çok tartışılan konu olan borçlanma yetkisi üzerine de görüşlerini açıklayan Kılınç, “Hem AK Parti hem de Milliyetçi Hareket Partisi grup başkan vekilleri ve sözcüleri, Büyükşehir Belediyesi ile toplantılar yaptı. Borçlanmanın verilmeyeceği söylendi. Nedeni ise; geçen yıl 359 milyon TL’lik borçlanma yetkisi verildi. Milliyetçi Hareket Partisi dışında herkes evet oyu verdi. Paranın Mersin esnafına harcanacağı söylendi. Aldığımız bir duyuma göre bir şirkete 175 milyon TL’lik ödeme yapılmış. Seçime az kala yapılan ihaleler hem bizleri hem Büyükşehir’i zor duruma soktu. Bize icra bile geldi. Borçlarımızı ödüyoruz. Geçen yıl 7 milyon TL borçlandım. Meclise tek tek bu parayı nereye harcayacağımı söyledim. Meclisten oy birliği ile karar çıktı. Geçtiğimiz yıl Vahap Seçer, borçlanma yetkisini alırken Mersin esnafı için bu parayı harcayacağını söyledi. Tek bir şirkete ise 175 milyon TL ödendi. Ben burada bir samimiyet ararım. Her konuşmasında eski döneme laf atıyor. Hoyratça harcamaların yapıldığını söylüyor. İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş çağır diyoruz. Çağırmıyor. Neden dedikodu üretiyorsun? Borçlanma konusunda tereddütlerimizi ilettik. Süt dağıttığını, çorba dağıttığını yardım kolisi dağıttığını söylüyor. Anamur hiç hizmet yok. Herkes sinekten şikayetçi. İlaçlama bizde değil. Büyükşehir Belediyesi’ne ait. İlaçlamaya geç başladılar. Vahap Seçer hiçbir şey yapmadı. Üstüne üstlük bir daha borçlanma yetkisi istedi. Gıda dağıttığını söylüyor. Bizde gıda dağıttık. 3 bin 500 koli. 1 kuruş belediyenin kasasından çıkmadı. Zenginden aldım fakire dağıttım. Hiçbirinde 1 tane bile resim çektirmedim. Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Vahap Seçer tamamen bocaladı. Ya ekip kuramadı ya da hazırlıksız yakalandı. Ben Anamur için konuşuyorum. Bir şey göremedim. Ne yapacağını da söylemiyor. Anamur içme suyu ile ilgili ihaleye çıkacağını söylüyor. Ama zamanını söylemiyor. Bana tarih söylesin. Ona göre İller Bankası’yla görüşelim. Ben hayatımda ilk defa böyle kötü yönetim gördüm. Karşısındaki kişiyle dalga geçen, agresif. Allah’tan söz almadım. Oruçlu olduğum için konuşmak istemedim” diyerek sözlerini tamamladı.

© Copyright 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.