Büyük Mersin

Aksıfat Barajı’nın yarısı bitti!

Aksıfat Barajı’nın yarısı bitti!
372 views
04 Ağustos 2019 - 9:25

Mersin’in Erdemli İlçesi’nde Lamas Çayı’nın kaynağını oluşturan Aksıfat Deresi üzerinde inşası 5 yıldır süren Aksıfat Barajı’nın ancak yarısı tamamlanabildi. İhale sözleşmesi 25 Nisan 2014 tarihinde imzalanan ve 2018’de tamamlanacağı açıklanan barajda fiziki gerçekleşme aradan geçen 5 yıla rağmen ancak yüzde 55’e ulaştı!
Bir türlü tamamlanamayan baraj tam kapasite faaliyete geçmesi halinde 83 bin dekar alanı suya kavuşturacak. Baraj ayrıca Erdemli ve Silifke ilçelerine birçok mahallede binlerce insanın su ihtiyacını da karşılayacak. 

FİZİKİ GERÇEMLEŞME YÜZDE 55’E ULAŞTI
DSİ 6. Bölge Müdürü Abdul Kasım Sarımehmet ve beraberindeki heyet Aksıfat Barajı şantiyesinde incelemelerde bulundu. 
Aksıfat Barajı’nın temelden yüksekliğinin 83 metre olduğunu belirten Sarımehmet, barajın tamamlanması ile 59,25 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacağını ve 83 bin dekara yakın zirai arazinin sulanmasına hizmet edeceğini bildirdi. Baraj inşasındaki fiziki gerçekleşmenin ise yüzde 55’e ulaştığını aktaran Abdul Kasım Sarımehmet, çalışmaların aralıksız sürdüğünü kaydetti. 
Sarımehmet ayrıca depolama hacmi 59,25 milyon metreküp, kurulu gücü 8,10 milyon kilowatt saat olan barajın yöre beldelerinin içme-kullanma suyunu da karşılayacağını da sözlerine ekledi. 

Haberci Gazetesi

© Copyrigth 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.