Büyük Mersin

Yenişehir’in gücü nasıl yetecek?

Yenişehir’in gücü nasıl yetecek?
421 views
13 Kasım 2019 - 17:21

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı birinci oturumunda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 7 milyon lira para harcadığı ancak 28 milyon lira daha gerektiği için vazgeçildiği Emirler Kent Ormanı projesi ile ilgili bir tartışma yaşandı.

Gündemde olmayan konu ile ilgili söz alan AK Partili İsmail Yerlikaya, Emirler Mahallesi’ndeki kent Ormanı ile ilgili bilgi istedi.

Yerlikaya’ya cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Orada daha önce yapılan bir yatırım var. 7 milyon gibi bir para harcanmış. Geniş bir proje. Bundan sonra bizim o projeyi bitirmemiz  için 28 milyon lira gibi bir paraya ihtiyaç olduğu kanaatine varıldı. Böyle bir maliyet çıkartıldı. Açıkçası bu kadar yüksek miktarda bir yatırımın bizim için uygun olmadığı kararını verdik. Bu daha önceki yönetimin kendi bakış açısı için almış olduğu bir karar. Sanıyorum Yenişehir Belediyesi ilgileniyor. Yenişehir Belediyesi sınırları içerisinde. Tekrar bir proje yapabilirler kendi bütçelerine uygun bir proje yapabilirler. İlçe belediyemiz o projeyi kaldığı yerden devam ettirebilir. Biz ilgili kuruma yazdık. Buradan vazgeçiyoruz  çünkü kiralamışız. İlçe belediyemiz talepte bulunacak. Biz aramızda konuşup bunu böyle yapmadık. Ben daha önce re’sen böyle bir karar almıştım. Yenişehir Belediye Başkanı’da bu kararı duyunca yeni bir proje yapalım diye yola çıktı. Hay hay buyursunlar güzel bir proje yapsınlar” diye konuştu.

ÖZYİĞİT: OLUMLU CEVAP GELDİ

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise “Biz Orman Müdürlüğü’ne yazımızı yazdık. Olumlu cevap geldi. Üzerinde çalışıyoruz. Tabi kente hizmet etmek için daha önce yüksek bir bedelle kiralanmış. Kente hizmet etmek için o alanı düzenlemek istiyoruz. Düzenlerken de bütün kamu kurumlarının  bizim bakışımıza haiz olması gerekiyor. Ortak bir anlayışı sergilememiz gerekiyor. Dolayısıyla o anlayışı da görüyoruz. Orası 100 dönümlük bir alan. Becerebilirsek büyük bir proje. 28 milyon lira ilave harcama gerekli. Buna gelincik tepesini de katmak teleferikli sistem kurmakla alakalı bir çabamız olacak. Bunun mevcut belediye bütçesi ile olması kolay bir iş değil. Onun için biz projemizi hazırlayacağız. Buna yatırımcımı bulacağız her birlikte bunları ilerde paylaşırız” diye konuştu.

SEÇER: DAĞIN BAŞINA BAŞINA MİLYONLARCA LİRA PARA HARCAMAK GEREKSİZDİR

Tekrar söz alan Seçer ise “Sıkıntı şu; tabi kamu kaynaklarını dikkatli kullanmamız lazım. Bu projeler kamu yararına olan projeler ama bir rasyonalitesi olması lazım.  Hakikaten oraya yaptığımız bu projenin uygunluğu, geri dönüşü bu para olarak ta olmayabilir sağladığı sosyal fayda olarak ta düşünmek lazım. Bunları iyi yapmak lazım. Yoksa dağın başına milyonlarca lira parayı harcamak gereksizdir. 30-40 milyonluk bir proje yapıyorsunuz aynı sosyal faydayı belki 5 milyon lira ile sağlayacaksınız. Bunun adı yatırım olmaz. Bunun adı israf olur. Onun için ben böyle bir yatırımdan vazgeçtim. Ben o yatırımı kamuya dönecek bir fayda olarak o para karşılığı yetersiz gördüğüm için vazgeçtim. Yoksa tabiki belediye farklı yerlerde farklı yatırımlar yapabilir. İllaki oradan bir kar elde etme amacı olmayabilir. Neticede bilabedel kullanacağı alanlar olabilir. İnşallah Yenişehir Belediyemiz güzel bir yatırım yapacak oraya” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜKŞEHİR’İN YAPAMADIĞINI YENİŞEHİR NASIL YAPACAK?”

AK Partili İsmail Yerlikaya ise “Bu proje 28 milyon lira diyorsunuz devamı için. Bana göre teleferik zaten vardı. Teleferiğin projesi kamu yararı nedeniyle geçen dönem gönderilmişti. Teleferiğini iptal ederek ben gittim bizzat gördüm gezdim. Emirler’deki yeri. Orada şu anda restaurantlardır, kafelerdir bir çok yapıda yapılmış bitmiş. Normalda oraya 2-3 milyon bir masraf yapılarak burası kamu kullanımına açılsa gerçekten güzel bir alan. Şehri gören bir alan. Büyükşehir’in yapamadığını Yenişehir nasıl yapacak? Kira büyük bir meblağ. 578 milyon liraya kiralanmış. Ben bu alanın Büyükşehir’in birazda masraf edip halkın yararına kullanılmasından yanayım” şeklinde konuştu. 

Araya giren Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise “Yenişehir’i bu kadar hafife almanızı kabullenemedim” cevabını verdi. 

MHP’li Meclis üyesi Mehmet Topkara ise “Orman Bakanlığı ile tekrar görüşülerek revize edilerek orası kullanıma açılır. Siz meclis üyelerine bir gezi düzenleyin biz yerine gidip bakalım. Hakikaten orası güzel bir yer. 28 milyon felan da gitmez oraya. Siz nasıl Mersin Büyükşehir Tarsus Doğa Park diyorsunuz ya.  Yer bulun dediniz. Elimizdeki yeri teslim ediyoruz. Şimdi oradan kolay kolay vazgeçmeyelim” şeklinde konuştu.

Yeniden söz alan Abdullah Özyiğit ise “Burası daha önce iadesine karar verilmedi mi? Verildi. Ondan sonra da biz talip olmayı düşünüyoruz dedik” ifadelerini kullandı.

“YANLIŞ YAPTI İSEK YANLIŞTAN DÖNECEK KADARIZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise “Bu konu ile vakit geçirmeyelim. Bu konu gündemimizde olan bir konu değil. Onu biz aramızda görüşürüz. Doğru ne ise onu yaparız. Sizlerinde görüşlerini alırız. Beraber bir gezi yaparız. Konuşalım. Yanlış yaptı isek yanlıştan dönecek kadarız. Hiçbir problem yok” cevabını verdi.

AK Partili Zafer Şahin Özturan’ın;  biz bunu zamanında Büyükşehir’e tahsis etmişiz. Belli bir noktaya getirmişiz. Şu ana kadar Büyükşehir’in oraya harcadığı net bir rakam var mı? şeklinde sorusuna Seçer 7 milyon lira harcamışız şeklinde cevap verdi.

Güney Gazetesi / Hasan Küçük

© Copyrigth 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.