Büyük Mersin

“Anne adayları dikkat”
446 views
23 Aralık 2020 - 11:29

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aysun Savaş Efesoy, anne adayların pandemi döneminde nelere dikkat etmesi konusunda uyarılarda bulundu.

“GEBEYE GEREKLİ PSİKOLOJİK DESTEK VERİLMELİDİR”

“Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını anne adaylarında hem bebeklerinin hem de kendi sağlıkları açısından endişeye neden olmuştur” diyerek sözlerine başlayan Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aysun Savaş Efesoy, “Salgının başlangıcından günümüze kadar geçen sürenin yeterli olmaması nedeniyle bilgiler sınırlıdır. Bu nedenle Kovid-19’dan korunma ön planda yer almaktadır.  Bunun için gebelik izlemlerinde sağlık kuruluşunda geçirilen süre kısaltılmalı, muayene odasında az kişi bulunmalı, sağlık kuruluşunda enfeksiyon kontrol önlemleri alınmalı ve gebeye gerekli psikolojik destek verilmelidir” dedi.

“KAN SULANDIRICI İĞNE KULLANILMALIDIR”

Koronavirüs testi pozitif çıkan gebelerde ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk gibi hafif belirtilerin olabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aysun Savaş Efesoy, “Akciğer enfeksiyonu, solunum yetmezliği, çoklu organ yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi ağır belirtiler de izlenebilmektedir. Neyse ki bu belirtilerin görülme sıklığı toplum ile benzer oranlardadır ve Kovid-19 pozitif gebelerin %88’inde belirti izlenmemektedir. Kovid-19 belirtisi gösteren gebeler tanı için muayene edilmeli, uygun durumda laboratuvar tetkikleri istenmeli, tanı için burun/boğazdan sürüntü örneği alınmalıdır. Solunum sıkıntısı varsa karın bölgesi korunarak, onam alınarak, direk akciğer grafisi çekilebilir. Akciğer grafisinin radyasyon dozu çok düşüktür ve uygun önlemler ile rahatlıkla çekilebilir. Yine gerekli vakalarda düşük dozda, kontrast madde kullanılmadan, uygun önlemler ile akciğer tomografisi çekilebilir. Maalesef Kovid-19 için etkinliği kanıtlanmış bir tedavi seçeneği bulunmamaktadır. İstirahat edilmesi, bol su tüketilmesi, beslenme desteği ve elektrolit dengesinin sağlanması önerilmektedir. Hem gebelikte hem de Kovid-19 enfeksiyonunda pıhtılaşma riski arttığı için hastanede yatan gebelerde kan sulandırıcı iğne kullanılmalıdır ve taburculuk sonrası 7-14 gün devam edilmelidir” sözlerini kullandı.

“YENİ DOĞANIN BOĞAZINDAN VİRÜS SAPTANMAMIŞTIR”

Op. Dr. Efesoy, “Yapılan birçok çalışmada amniyotik sıvıda, kordon kanında, bebeğin eşinde ve yeni doğanın boğazından alınan sürüntüde virüs saptanmamıştır. Bu verilere göre anneden bebeğe geçiş ihtimalinin olmadığı veya ihmal edilebilir düzeyde olduğu bildirilmiştir. Yine düşük riskinde artış saptanmamıştır. Tabii ki fetusta yapacağı etkiler için ileri araştırmalara ihtiyaç vardır. Aynı zamanda Kovid 19 tanısı, doğumun erken gerçekleştirilmesi için bir neden değildir. Doğum zamanlamasına hastalığın şiddetine, annenin genel durumuna ve ek hastalık varlığına göre karar verilir.  Doğum şekline ise gebeliğin tıbbi nedenlerine, klinik duruma ve aciliyete göre karar verilir.  Doğum süresini kısaltmak için normal doğumda mekanik balon veya oksitosin ile suni sancı yöntemleri kullanılabilir. Suda doğum ve miad doğumlarda ise kordonun geç klemplenmesi önerilmemektedir. Doğum sonrası emzirmenin güvenliği ile ilgili veriler henüz yeterli değildir.  Anne klinik olarak iyi durumda ise uygun önlemler ile anne bebeğini emzirebilir. Ancak annenin kiniğinin ağır olduğu durumlarda anne- bebek ayrımı en iyi seçenek olacaktır.  Süt üretiminin devamı için süt sağılmasına devam edilmelidir” dedi.

© Copyright 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.