Büyük Mersin

Çocuklarda soğuk algınlığına dikkat!

Çocuklarda soğuk algınlığına dikkat!
696 views
10 Aralık 2019 - 12:53


Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Nalan Deniz, çocukların hava değişmlerinde dikkatli olması gerektiğini söyledi.
Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm.Dr. Nalan Deniz, Ailelerin hava değişimlerinde çocukların sağlıklarına daha da dikkat etmeleri konusunda uyardı. Bu tür durumlara özen gösterilmesi gerektiğini ifade eden Deniz, acil durumlarda mutlaka doktor kontrellerinin yapılması gerektiğini vurguladı.
Deniz, “Kış mevsiminde polikliniklere başvuran çocuk hastaların büyük bir kısmını soğuk algınlığı vakaları oluşturmaktadır. Bu kış soğuk algınlığı ile polikliniklerimize başvuran hastaların büyük bir kısmında Rhinovirüs adı verilen virüsler sorumlu tutulmaktadır. Gergedan virüsü olarak da bilinen rhinovirüs enfeksiyonları burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ile başlar. Hapşırma genel keyifsizlik hali, öksürük, baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi şikâyetler tabloya eklenir. Okul çağı çocukların da sık gördüğümüz enfeksiyon tablosu için antibiyotik kullanımına gerek yoktur. Kapalı mekanların sık havalandırılması, el hijyenine dikkat edilmesi, bol sıvı tüketimi ve istirahat hastalığın önlenmesinde gerekli kurallardır” diye konuştu.

© Copyright 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.