Büyük Mersin

Kesiklere dikkat!
773 views
07 Ağustos 2019 - 11:19

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı Opr.Dr. Sinan Kamiloğlu, Kurban Bayramı öncesinde el yaralanmalarıyla ilgili vatandaşlara uyarılarda bulundu.

“Günlük hayatımızın ayrılmaz parçası olan ellerimiz; her işimizde, her hareketimizde bizlerle birlikte çalışıyorlar” diyen Opr.Dr. Sinan Kamiloğlu, “Ama bu uzun ve zahmetli yolculuklarında pek tabii ki bazen yaralanıyorlar. Her hastalanan organımız gibi ellerimiz de yaralandıklarında ihtimam görmek isterler. Biz el cerrahları, bu yüzden eğitim alıyor ve gerektiğinde yaralanan bu nadide organlarımız için seferber oluyoruz. Çok çeşitli yaralanmalar sayabileceğimiz gibi en önemlilerini iş kazaları ve ev kazaları olarak başlıklandırabiliriz. İş kazaları maalesef ülkemizin çok uzun süredir kanayan bir yarası. Yeterli önlemlerin devlet ve özel sektörce alınmaması, eğitimsiz kişilerin çok kapsamlı makinelerle çalışması, iş güvenliği konusundaki hala süregelen eksiklikler, sigorta sistemimizin açıkları-sigortasız işçi, küçük yaştaki kişilerin çalıştırılması… Bu bölümü daha çok uzatabiliriz ama göz ardı edilmemesi gereken ateş düştüğü yeri yakar. Kişi-İşçi elini yaraladığında yeterli ve güvenilir bir tedaviyi ivedilikle görmeli. Bu konuda kapsamlı ve donanımlı sağlık merkezleri ve yetişmiş, işinin erbabı doktorlarımıza- el cerrahlarına ihtiyacımız var” dedi.

Her el yaralanmasının acil olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen  Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı Opr.Dr. Sinan Kamiloğlu, “Her el yaralanması acil olarak değerlendirilmeli, eğer bir girişim gerektiriyorsa da bu, acil olarak gerçekleştirilmelidir. İyi ve kapsamlı bir muayene sonrası, gerektiğinde hızlıca radyolojik ve laboratuar incelemeler tamamlanıp hasta acil olarak ameliyata alınmalı, hastaya maksimum fonksiyon kazandıracak tedavi uygulanmalıdır. Yaklaşan kurban bayramı nedeniyle ülkemizde sıkça karşılaşılan problemlerin başında yine el kesileri gelmekte. Kurban kesimi sırasında ya da daha sonra etlerin ayıklanması ve parçalanması sırasında veya evde yemeklerin hazırlanması sırasında sıklıkla karşılaşıyoruz bu problemle. Bazen basit bir sıyrık ya da cilt kesisi bazen da uzuv kopmasına kadar uzanan büyük problemler yaratabilmekte. En sık karşılaştıklarımız elde tendon kesileri olmakta. Tendonlarla birlikte sinir ve damar kesileri de olaya eşlik edebilmekte bazen. Bu gibi olaylarda çözüm aslında hiç de sanıldığı kadar basit değil. Bir cilt dikişi ve sonrasında pansumanlarla iyileşmeyecek kadar büyük sonuçları var bu yaralanmaların” sözlerini kullandı.

El kesiklerinin anında müdahale edilip ciddi rehabilite edilmesi gerektiğini açıklayan Kamiloğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Anında acil olarak müdahale edip bu dokuların ameliyathanelerde dikilmeleri ve sonrasında da ciddi rehabilite edilmeleri gerekmekte. Bayram boyunca oluşabilecek vakalara müdahale etmek için hastanede hazır bulunacağız. İşlemleri, konusunda uzmanlaşmış kişilerin yapması son derece önemli. Normal hayatımızı idame ettirecek fonksiyona kavuşmak, bu yaralanmalardan sonra, aslında oldukça uzun ve zahmetli bir doktor-hasta çalışmasını gerektiriyor. Bu yaralanmaların, bazen insan hayatında şekiller de bırakabileceği unutulmaması gereken konular arasında.” 

© Copyright 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.