Büyük Mersin

Mutasyonlu virüse dikkat!

Mutasyonlu virüse dikkat!
160 views
24 Mart 2021 - 13:34

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Acil Servis Doktoru Ali Rıza Özdeniz, mutasyonlu virüsle ilgili uyarılarda bulundu. Bir dönem sağlık müdürü olarak da görev yapan Ali Rıza Özdeniz, mutasyonlu virüse dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulunarak herkesi kurallara uymaya davet etti.

“3 TEMEL FARKI ORTAYA KOYDU”

Son dönemlerde ortaya çıkan mutasyonlu virüsle ilgili olarak açıklama yapan Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Acil Servis Doktoru Ali Rıza Özdeniz, bu konuda dikkatli olunmasını istedi.

Özdeniz, “Normal korona virüs ile mutasyonlu korona virüs hakkında 3 temel fark mevcuttur. En çok görünen İngiltere mutasyonu,  Güney Afrika ve Brezilya mutasyonudur. %70 daha hızlı yayılan bu mutasyonlu virüsün belirtileri öksürük başta olmak üzere solunum sistemi rahatsızlıkları olarak gözlemlenmekte. İlk virüste daha çok halsizlik, kas ağrıları , tat ve koku almada şikayetlerdi. Mutasyonlu virüste de bu belirtiler elbette görülmekte fakat ağırlıklı olarak solunum şikayetleri baş göstermekte. Çok hızlı yayılması ise en büyük sorun. Maske mesafe ve hijyen kriterlerine çok daha dikkat edilmesi gerekmektedir” dedi.

“TEDAVİDE VE AŞIDA  ETKİNLİK MEVCUT”

Covid-19 aşısının mutasyonlu virüs için etkili olup olmadığı konusuna da değinen Dr. Özdeniz, “Tedavide de aşıda da etkinlik mevcut. Tedavi ve aşı ile bizler elimizden geleni yapıyoruz. Ama yelkenleri suya indirme zamanı değil aksine yelkenleri iyice açıp maske , el hijyeni , temizlik ve sosyal mesafe kurallarına daha dikkat edip bu süreci atlatmak zamanı” diye konuştu.

© Copyright 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.