Reklam Verin

Büyük Mersin

Liparis’e Sağlıklı Turizm Belgesi

Liparis’e Sağlıklı Turizm Belgesi
187 views
18 Haziran 2020 - 17:41

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 157 kritere tabi tutulan Sağlıklı Turizm Belgesi’ni Mersin’de ilk alan otel Liparis Resort Hotel & Spa oldu!

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan, dünyada da ilk örneklerden biri olan ‘Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı’ ile korona virüs sürecinde oteller, restoranlar ve kafeler, havalimanları, tur ve transfer araçları olmak üzere dört ayrı kategoride sağlık, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygunluk açısından Sağlıklı Turizm Belgesi veriliyor.

Belgeler Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı 10 yetkili firma ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yapılan başvurular üzerine denetimler sonucunda firma ve kuruluşlara teslim ediliyor. Sağlıklı Turizm Belgesi, konaklamadan yeme içme tesislerine, tesis çalışanlarından misafirlerin kendi sağlık durumuna geniş bir yelpazede yeni tedbirleri tanımlıyor. Covid-19 pandemisinin olumsuz etkilerinin sona ereceği döneme hazırlık olarak, turizm işletmelerinin faaliyetlerine yeniden başlayacağı dönemde, tüketicide oluşan Covid-19 bulaşma endişesi, yüksek hijyen ve güvenlik beklentilerini karşılamak üzere yapılması gereken çalışmaları, iş yerlerinde çalışanlara yönelik eğitim programlarının planlanması, Covid-19 virüsünün bulaşmasını önlemeye yönelik usul ve esasları belirliyor. Oteller için 157, restoran ve kafeler için 122 kriterden oluşuyor. Sertifikalara konulacak karekod sistemiyle tüm müşteriler kaldıkları tesisin denetim geçmişini şeffaf olarak görebilecek. Aylık gerçekleşecek denetimlerin bir kısmı haberli, bir kısmı habersiz olacak. Denetçiler zaman zaman gizli müşteri olarak tesislerde kalarak alınan önlemleri yerinde inceleyecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Sağlık Turizm Belgelendirme Programı kapsamında 13 Haziran itibariyle Türkiye genelinde 401 otel ve 50 restoran ile kafenin başvuruları alındı. Bunlardan 81 otel ve 11 restorana ‘Sağlıklı Turizm Belgesi’ verildi. Başvuruları alınan diğer otel, restoran ve kafelerle ilgili denetim süreçleri sürüyor. Belge için yetkili akreditasyon kuruluşlarına günlük başvurular da yoğun şekilde sürüyor.  Antalya, hem başvuru hem de belge verilen otel sayısıyla Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de ilk Sağlıklı Turizm Belgesi, Antalya’nın Serrik İlçesi Belek Turizm Bölgesindeki Sueno Deluxe Belek ve Golf Belek’e verildi. Mersin’de ise ilk Güvenli Turizm Sertikası’nı alan otel Liparis Resort Hotel & Spa oldu.

© Copyrigth 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.