Büyük Mersin

Mersin koyları, Mersin’in en temiz koyları, Mersin koyları nelerdir?
43 views
14 Haziran 2022 - 21:29

Mersin ili ülkemizin önemli sosyal, ekonomik ve turizm kentlerinden bir tanesidir. Bulunduğu coğrafi konumundan dolayı önemli bir liman kentidir. 2 milyona yakın nüfusu ile birlikte Mersin, Büyükşehir Belediyesi statüsünde yer almaktadır. Ülkemizin en büyük limanlarından biri Mersin’de yer almaktadır.

Mersin liman kenti olması dolayısıyla eski dönemlerde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bilinen en eski kalıntılar M.Ö. 6300’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Emeviler, Bizans İmparatorluğu, Memlükler ve bazı beyliklerin ardından 1500’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu bünyesine katılmıştır. Bu dönemden itibaren Türklerin yerleşim gösterdiği Mersin ili işgal döneminde İngilizler tarafından işgal edilse de, Atatürk’ün ordusu tarafından tamamen kurtarılmıştır. Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte il merkezi olan Mersin bu tarihten itibaren birçok yönden sürekli olarak gelişimini sürdürmüştür.

Mersin, önemli bir ticaret hacmine sahip olmasının yanında, yıl boyunca birçok turiste de ev sahipliği yapması ile birlikte ülkemizin önemli turizm kentlerinden bir tanesidir. Mavi bayraklı plajlar, berrak denize sahip sahil yerleri ve yemyeşil doğa ile birlikte Mersin, ideal bir tatil bölgesidir.

Mersin önemli kültür kentlerinden bir olarak da gösterilebilir. Bölgede her yıl sanat ile alakalı etkinlikler düzenlenmekte, eğitmenler konferanslar ve bildiriler sunmaktadır. Eski çağlar boyunca farklı medeniyetlerin bırakmış oldukları kalıntılardan ötürü Mersin, tarih turizmi açısından da önemli bir değere sahiptir. Cennet ve Cehennem Obrukları, Cleopatra Kapısı, Eshab-ı Kehf Mağarası gibi dini değerlere de sahip olan alanlar tarih turizmi için önemlidir.

 1. Tisan Plaji
 2. Yeşilovacık Halk Plajı
 3. Mavikent Plajı
 4. Boğsak Koyu
 5. Akçakıl Plajı
 6. Barbaros Koyu (Eğribük Koyu)
 7. Kum Mahallesi Plaji
 8. Yapraklı Koy Plajı
 9. Susanoğlu Plajı
 10. Kapızlı Sahili
 11. Kızlar Hamamı Koyu
 12. Akyar Koyu
 13. Altınorfoz Plajı
 14. Bozyazı Halk Plajı
 15. Yanışlı Köyü Sahili
 16. Büyükeceli Sahili
 17. Anamur Sahili
 18. İncekum Plajı
 19. Soğuksu Plajı
 20. Yenikaş
 21. Limonlu Belediyesi Sahili
 22. Kızkalesi Plajı

© Copyright 2019 buyukmersin.com tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan içeriklerin izinsiz kopyalanması yasaktır.